Poskytovatele hodnotíme na základě důkladného testování a průzkumu, ale bereme v úvahu také vaši zpětnou vazbu a naše partnerské provize u poskytovatelů. Někteří poskytovatelé jsou ve vlastnictví naší mateřské společnosti.
Další informace
Web vpnMentor byl založen v roce 2014, aby poskytoval recenze VPN služeb a příběhy související s ochranou soukromí. Dnes náš tým stovek výzkumníků, autorů a editorů v oblasti kybernetické bezpečnosti nadále pomáhá čtenářům bojovat za jejich online svobodu ve spolupráci se společností Kape Technologies PLC, která vlastní následující produkty: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access a Intego. Jejich recenze najdete na tomto webu. Recenze publikované na webu vpnMentor jsou považovány za přesné k datu vydání článku a jsou napsány podle našich přísných norem, kde klíčové je profesionální a čestné zhodnocení recenzentem, přičemž se berou v úvahu technické vlastnosti a kvality produktu spolu s jeho komerční hodnotu pro uživatele. Žebříčky a recenze, které zveřejňujeme, mohou brát v potaz také výše uvedené společné vlastnictví a provize, které získáváme za nákupy prostřednictvím odkazů na našich webových stránkách. Nepíšeme recenze na všechny poskytovatele VPN a informace jsou považovány za přesné k datu vydání každého článku.
Reklamní prohlášení

Web vpnMentor byl založen v roce 2014, aby poskytoval recenze VPN služeb a příběhy související s ochranou soukromí. Dnes náš tým stovek výzkumníků, autorů a editorů v oblasti kybernetické bezpečnosti nadále pomáhá čtenářům bojovat za jejich online svobodu ve spolupráci se společností Kape Technologies PLC, která vlastní následující produkty: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access a Intego. Jejich recenze najdete na tomto webu. Recenze publikované na webu vpnMentor jsou považovány za přesné k datu vydání článku a jsou napsány podle našich přísných norem, kde klíčové je profesionální a čestné zhodnocení recenzentem, přičemž se berou v úvahu technické vlastnosti a kvality produktu spolu s jeho komerční hodnotu pro uživatele. Žebříčky a recenze, které zveřejňujeme, mohou brát v potaz také výše uvedené společné vlastnictví a provize, které získáváme za nákupy prostřednictvím odkazů na našich webových stránkách. Nepíšeme recenze na všechny poskytovatele VPN a informace jsou považovány za přesné k datu vydání každého článku.

Jak zamezit sledování činnosti vašeho prohlížeče

Matthew Amos Seniorní editor

Během prohlížení webu mohou být vaše aktivity procházení sledovány a agregovány agenty třetích stran ať už s vaším souhlasem nebo bez vašeho souhlasu.  Tento jev je známý jako prohlížečové nebo on-line sledování, v němž webové stránky a inzerenti spolupracují na shromažďování dat procházení s cílem vytvořit detailní profil vašich zájmů za účelem obchodního zisku. Je to provedeno natolik šikovně, že jen   zřídka budete mít nepříjemný pocit z toho, že jste sledováni – pocit, který budete mít, když si najednou uvědomíte, že spousta cizích lidí nahlíží do vašich oken nebo že jste sledování řadou obchodníků.

Běžně používané techniky

Pro sledování aktivit procházení jsou využívány všechny druhy technik, jako jsou web beacons, serverové protokoly, sledovací skripty, uživatelští agenti, soubory cookie a otisky prohlížeče.

Web beacons

Web beacons jsou malé grafické obrázky vložené na webové stránky, které upozorní server při načítání stránky. Reklamní společnosti používají tyto majáčky (beacons), aby zjistili, kdo otevřel webovou stránku nebo e-mail a kdy. To je důvod, proč se vás většina e-mailových aplikací ptá, zda důvěřujete odesílateli před zobrazením obrázků.

Serverové protokoly

Serverové protokoly jsou další metodou sledování požadavků, které webové servery obdrží od prohlížečů, jako je která stránka byla načtena a kdy, které stránky prohlížeč navštívil předtím (http referrer) a internetová adresa (pro sledování polohy).

Uživatelští agenti prohlížeče

Uživatelští agenti prohlížeče jsou   malé aplikace, které odhalují informace o vlastnostech prohlížeče a příslušném operačním systému. To umožňuje inzerentům shromažďovat informace o totožnosti návštěvníků webu.

Cookies

Soubory cookie jsou nejprominentnějšími technologiemi sledování prohlížečů známými člověku. Cookie je v podstatě malý řetězec textu uložený v počítači navštívenými weby, který jednoznačně identifikuje váš prohlížeč.

Když webová stránka vidí, že řetězec textu je nastaven v souboru cookie, ví, že prohlížeč je stejný, který viděl předtím.  Inzerenti využívají tuto technologii ke sledování chování uživatelů při prohlížení reklam.

Vzhledem k narůstajícímu povědomí uživatelů o cookies vývojáři prohlížečů reagovali přidáním režimu "soukromého prohlížení" do svých produktů.  Nezávislí vývojáři také začali vytvářet pluginy chránící soukromí a uživatelé postupně získali kontrolu nad svým soukromím tím, že se učí vyčistit nebo zabránit cookies.

Stejně jako v případě hry kočky a myší se reklamní společnosti uchýlily k nové technologii, která skrývá informace (soubory cookie) v Adobe Flash, které mohou být uloženy nebo načteny vždy, když uživatel přistupuje na stránku obsahující aplikaci Flash.

Flash cookies

Stejně jako běžné soubory cookie, Flash cookie soubory obsahují informace, které jednoznačně identifikují váš prohlížeč a mohou přežít při vymazávání běžných souborů cookie. Údaje skryté ve Flash cookie souborech budou poté použity k obnovení odstraněných normálních souborů cookie. Reklamní agentury se spoléhají na tuto chytrou taktiku po několik let, dokud vědci nezveřejnili jejich stinné postupy.

Otisky prohlížeče

V poslední době se inzerenti obrátili na novou výkonnou formu sledování, která má více trvalých informací o totožnosti uživatele, i když jsou soubory cookie vypnuté nebo úplně vymazány. Tato nová technika se nazývá otisk prohlížeč nebo zařízení.  Umožňuje webové stránce identifikovat zařízení nebo návštěvníky stránek prostřednictvím nastavení konfigurace prohlížeče uživatele nebo jiných zřetelných vlastností. Pokud jste například včera navštívili určité stránky a navštívili je dnes znovu, mohli byste být identifikováni pomocí vašeho otisku prohlížeče, a to i v případě, že jste vymazali všechny soubory cookie a zamaskovali vaši IP adresu.

Otisky prohlížeče pochází z koncepce lidských otisků prstů používaných jako jedinečný dlouhodobý ukazatel lidské identity. Předpokládá se, že by bylo možné jednoznačně rozlišit mezi všemi počítači na internetu bez výslovného souhlasu samotných uživatelů.

To se provádí získáním informací o prostředí prohlížeče uživatele, jako jsou nastavení obrazovky, jméno prohlížeče, číslo verze, nainstalované pluginy, písma a další vlastnosti, aby došlo k vytvoření jedinečného "otisku prstu" počítače uživatele. Kombinace těchto vlastností je pro většinu prohlížečů jedinečná.

Otisky prohlížeče však nemají pouze stinnou stránku, jelikož je lze použít k potírání podvodných kliknutí, k ověřování uživatelů a předcházení podvodům, zejména v případě internetového bankovnictví a online obchodů. Tato metoda však také představuje potenciální ohrožení online soukromí uživatelů, neboť představuje další zbraň v arzenálu sledování chování uživatelů, které může být rušivé, pokud je svázáno s osobně identifikujícími informacemi.

V minulosti byly otisky prohlížeče omezeny na jednotlivé prohlížeče. N počátku roku 2017 byla však vyvinuta modernější technika ​​otisků známá jako otisky napříč prohlížeči, která je přesnější a funguje na více prohlížečích na jednom zařízení. Důsledkem je, že i když přepnete prohlížeče, reklamní společnosti vás mohou stále rozpoznat a sledovat vás.

Jak můžete chránit vaše soukromí

Chránit zařízení před otisky může být velmi obtížné. Zakázání funkcí JavaScript a Flash pomocí nástrojů, jako je NoScript nebo ScriptSafe, může výrazně snížit hrozbu vystavení se otiskům. Problémem však je, že většina webových stránek se na ně spoléhá pro správnou funkčnost.

Účinnějším prostředkem snížení rizika jedinečného otisku je zajištění, aby se vaše nastavení prohlížeče mísilo se zbytkem.   Čím více se nastavení konfigurace prohlížeče přiblíží ostatním na internetu, tím těžší vás bude identifikovat.

To se již děje u prohlížečů mobilních zařízení, které nemohou být jedinečně přizpůsobitelné v takovém rozsahu jako prohlížeče počítačů. Prohlížeč Tor  je také velmi účinný proti otiskům napříč prohlížeči. Můžete použít nástroje, jako je AmIUnique (sotisky prstů pro jednotlivé prohlížeče) a  Uniquemachine (otisky prstů napříč prohlížeči), abyste zjistili, jak jste na internetu identifikovatelní. Nástroj Panopticlick od EFF také může ukázat, jak dobře je váš prohlížeč chráněn před otisky a sledováním obecně.

Službu VPN můžete také použít k maskování IP adresy a šifrování dat procházení.

CyberGhost má v této souvislosti výhodu, neboť tvrdí, že má funkci, která při zapnutí může pomoci zmírnit otisky prohlížeče. Přestože VPN maskují vaši IP adresu, nebudou vás nutně chránit před neviditelnými sledovateli a reklamami. Chcete-li zabránit všudypřítomnému sledování reklamními společnostmi, použijte blokátory reklam, jako je uBlock Origin nebo Ghostry a nástroje pro blokování sledování, jako jsou například DoNotTrackMe, PrivacyBadger nebo Disconnect.

Závěrem je nutné poznamenat, že pokud reklama bude životně důležitým prvkem internetového obchodního modelu, sledování prohlížeče obecně a otisky jen tak nezmizí. Nemáte jinou možnost, než si pořídit technologie chránící soukromí (včetně VPN), pokud vám vaše soukromí není lhostejné.

Pořadí
Poskytovatel
Naše skóre
Sleva
Navštívit
1
medal
9.9 /10
9.9 Naše skóre
Ušetřete 49%!
2
9.2 /10
9.2 Naše skóre
Ušetřete 83%!
3
9.7 /10
9.7 Naše skóre
Ušetřete 83%!
Výstraha k ochraně soukromí!

Navštěvovaným stránkám odhalujete informace o své osobě!

Vaše IP adresa:

Vaše umístění:

Váš poskytovatel internetu:

Informace uvedené výše lze použít k vašemu sledování, cílení reklamy a monitorování vaší online činnosti.

VPN vám pomůže tyto informace skrýt a vy tak budete neustále chráněni. Doporučujeme ExpressVPN – jedničku mezi VPN. A to jsme jich otestovali více než 350. Používá šifrování na armádní úrovni a funkce, které zajistí bezpečnost vašeho digitálního soukromí. A navíc momentálně nabízí 49% slevu.

Navštivte ExpressVPN

Poskytovatele hodnotíme na základě důkladného testování a průzkumu, ale bereme v úvahu také vaši zpětnou vazbu a naše partnerské provize u poskytovatelů. Někteří poskytovatelé jsou ve vlastnictví naší mateřské společnosti.
Další informace
Web vpnMentor byl založen v roce 2014, aby poskytoval recenze VPN služeb a příběhy související s ochranou soukromí. Dnes náš tým stovek výzkumníků, autorů a editorů v oblasti kybernetické bezpečnosti nadále pomáhá čtenářům bojovat za jejich online svobodu ve spolupráci se společností Kape Technologies PLC, která vlastní následující produkty: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access a Intego. Jejich recenze najdete na tomto webu. Recenze publikované na webu vpnMentor jsou považovány za přesné k datu vydání článku a jsou napsány podle našich přísných norem, kde klíčové je profesionální a čestné zhodnocení recenzentem, přičemž se berou v úvahu technické vlastnosti a kvality produktu spolu s jeho komerční hodnotu pro uživatele. Žebříčky a recenze, které zveřejňujeme, mohou brát v potaz také výše uvedené společné vlastnictví a provize, které získáváme za nákupy prostřednictvím odkazů na našich webových stránkách. Nepíšeme recenze na všechny poskytovatele VPN a informace jsou považovány za přesné k datu vydání každého článku.

O autorovi

Matthew Amos se celý život zajímá o technologie. Žije ve městě Boise ve státu Idaho (USA). Dříve pracoval jako vedoucí autor článků o marketingu na univerzitě v Montaně. Nyní pracuje na volné noze a soustředí se na vytváření obsahu o technologiích a kyberbezpečnosti.

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej!
Nesnášel jsem ho Opravdu se mi nelíbí Byl v pořádku Docela dobrý! Absolutně úžasný!
z 10 – Hlasovalo uživatelů
Děkujeme za zpětnou vazbu.

Napište nám komentář, jak tento článek vylepšit. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá!

Zanechat komentář

Je nám líto, odkazy nejsou v tomto poli povoleny!

Jméno by mělo obsahovat alespoň 3 písmena

Obsah pole by neměl přesáhnout 80 písmen

Je nám líto, odkazy nejsou v tomto poli povoleny!

Prosím zadejte platnou emailovou adresu

Děkujeme za nahrání komentáře, %%name%%!

Všechny komentáře kontrolujeme do 48 hodin, abychom se ujistili, že jsou skutečné a nejsou urážlivé. Mezitím můžete sdílet tento článek.