Poskytovatele hodnotíme na základě důkladného testování a průzkumu, ale bereme v úvahu také vaši zpětnou vazbu a naše partnerské provize u poskytovatelů. Někteří poskytovatelé jsou ve vlastnictví naší mateřské společnosti.
Další informace
Web vpnMentor byl založen v roce 2014, aby poskytoval recenze VPN služeb a příběhy související s ochranou soukromí. Dnes náš tým stovek výzkumníků, autorů a editorů v oblasti kybernetické bezpečnosti nadále pomáhá čtenářům bojovat za jejich online svobodu ve spolupráci se společností Kape Technologies PLC, která vlastní následující produkty: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access a Intego. Jejich recenze najdete na tomto webu. Recenze publikované na webu vpnMentor jsou považovány za přesné k datu vydání článku a jsou napsány podle našich přísných norem, kde klíčové je profesionální a čestné zhodnocení recenzentem, přičemž se berou v úvahu technické vlastnosti a kvality produktu spolu s jeho komerční hodnotu pro uživatele. Žebříčky a recenze, které zveřejňujeme, mohou brát v potaz také výše uvedené společné vlastnictví a provize, které získáváme za nákupy prostřednictvím odkazů na našich webových stránkách. Nepíšeme recenze na všechny poskytovatele VPN a informace jsou považovány za přesné k datu vydání každého článku.
Reklamní prohlášení

Web vpnMentor byl založen v roce 2014, aby poskytoval recenze VPN služeb a příběhy související s ochranou soukromí. Dnes náš tým stovek výzkumníků, autorů a editorů v oblasti kybernetické bezpečnosti nadále pomáhá čtenářům bojovat za jejich online svobodu ve spolupráci se společností Kape Technologies PLC, která vlastní následující produkty: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access a Intego. Jejich recenze najdete na tomto webu. Recenze publikované na webu vpnMentor jsou považovány za přesné k datu vydání článku a jsou napsány podle našich přísných norem, kde klíčové je profesionální a čestné zhodnocení recenzentem, přičemž se berou v úvahu technické vlastnosti a kvality produktu spolu s jeho komerční hodnotu pro uživatele. Žebříčky a recenze, které zveřejňujeme, mohou brát v potaz také výše uvedené společné vlastnictví a provize, které získáváme za nákupy prostřednictvím odkazů na našich webových stránkách. Nepíšeme recenze na všechny poskytovatele VPN a informace jsou považovány za přesné k datu vydání každého článku.

Proč byste OPRAVDU měli přestat používat veřejné WiFi

Hilah Mazyar Obsahový manažer a technický autor

Veřejné WiFi. Velmi pohodlný a snadný způsob, jak surfovat kdekoli na účet někoho jiného. Zatímco se kdysi jednalo o raritu, veřejné WiFi jsou dnes k dispozici téměř všude: v kavárnách, na letištích, na hotelech, ve školách, a dokonce i na ulicích. Nikdo nemůže popřít, jak pohodlné to je, ale měli byste je používat?

Veřejné WiFi, známé také jako veřejný "hotspot", je fyzické místo, kde můžete získat přístup k internetu pomocí technologie WiFi prostřednictvím bezdrátové místní sítě (WLAN) pomocí směrovače připojeného k poskytovateli internetových služeb. Zatímco se to jeví jako skvělá volba pro každého, kdo nechce plýtvat mobilními daty, veřejná WiFi je vlastně nejjednodušším způsobem pro ostatní získat vaše informace. Když se připojíte k Wi-Fi síti, posíláte své osobní údaje prostřednictvím webových stránek nebo mobilních aplikací, což je velmi jednoduchý způsob pro hackery zachytit a poškodit vaše informace. (Je to tak jednoduché, že to dokáže dokonce i sedmileté dítě).

Abychom vám ukázali, proč byste měli PŘESTAT POUŽÍVAT veřejné WiFi, uvedeme seznam 10 způsobů, jak snadno můžete být napadeni hackery na veřejných WiFi sítích.

  1. Nešifrované sítě / webové stránky

Šifrování je klíčem k udržení vašich osobních informací v bezpečí. V podstatě skrývá informace, které posíláte přes internet, a přeměňuje je na kód pro zamezení nežádoucího přístupu třetích stran. Zašifrované webové stránky chrání informace, které odešlete pouze z této stránky.  Zabezpečená bezdrátová síť zašifruje všechny informace, které odesíláte pomocí stejné sítě. Odesílání informací na stránky, které nejsou plně šifrované, a používání mobilních aplikací, které vyžadují osobní nebo finanční informace, je velmi riskantní hra, které se nechcete účastnit.  Pokud používáte nezabezpečenou síť k přihlášení k nešifrovanému webu – ostatní uživatelé používající tuto síť mohou vidět to, co vidíte vy.

Většina Wi-Fi hotspotů nešifruje informace, které posíláte přes internet, a proto nejsou bezpečné. Ve skutečnosti, pokud síť nevyžaduje heslo WPA nebo WPA2, pravděpodobně není zabezpečená. To bude případ většiny veřejných hotspotů.

  1. Špatné nastavení WiFi

Vzhledem ke všem pokrokům v oblasti informačních technologií a stále efektivnějším metodám hackerů jsou jednoduché uživatelské chyby jednou z nejčastějších hrozeb ve veřejných WiFi sítích. Neexistuje žádný způsob, jak zaručit, že vlastníci firem nebo zaměstnanci, kteří založili síť, přijali všechna opatření, aby zajistili ochranu dat. Není neobvyklé, že zaměstnanci jednoduše nechávají výchozího uživatele a heslo na směrovači WiFi, což činí přístup k síti velmi snadným.

  1. MitM útoky

Jedné z nejčastějších hrozeb veřejných sítích se říká útok člověka ve středu (MitM). Útok MitM je v podstatě něco jako odposlouchávání. Když se počítač nebo telefon připojí k internetu, budou data odesílána z tohoto zařízení službě nebo webovým stránkám. V tomto momentě různé zranitelnosti mohou třetí osobě umožnit dostat se do těchto přenosů a všechny je zobrazit. V dnešní době nových hackerských nástrojů, které jsou k dispozici zdarma online, je hackování veřejné sítě jednoduché, a to i pro uživatele s omezeným technickým know-how. Ve skutečnosti je vytvoření MitM útoku na veřejné WiFi velmi snadné, jak dokazuje tento experiment – HMA provedl experiment, během něhož 7letá dívka dokázala úspěšně prolomit veřejnou síť a používala k tomu pouze svůj notebook a některé výukové programy z Googlu. Celý proces ji zabral méně než 11 minut a na jeho konci dokázala odcizit informace přímo z jiných počítačů připojených ke stejné WiFi síti.

  1. Malware

Díky bezpečnostním dírám a slabým místům v operačních systémech a softwarových programech mohou útočníci nahrát do vašeho počítače škodlivý software, aniž byste o tom věděli. Využití těchto zranitelností je poměrně snadné, napsáním kódu k cílení na určitou zranitelnost a následnou instalací škodlivého softwaru na zařízení. Pokud jste nikdy nebyli napadení škodlivým softwarem, řekněme, že se nechcete vystavit riziku.

That public WiFi in your favorite coffee shop could be dangerous.
  1. Snooping a sniffing

Wi-Fi snooping a sniffing je prováděn pomocí speciálních softwarových sad a zařízení, které lze zakoupit online, a umožňuje kybernetickým zločincům snadno odposlouchávat signály Wi-Fi. Tato technika dává útočníkům přístup ke všemu, co děláte online – celým webovým stránkám, které jste navštívili, a všem zadaným informacím, jako jsou například vaše přihlašovací údaje pro jakýkoli online účet, což jim umožňuje používat vaši virtuální identitu, jak se jim zlíbí. Přemýšlejte o tom, kdy se přihlašujete do svého bankovního účtu.  Hacker může vidět vaše uživatelské jméno, heslo a všechny informace o vašem bankovním účtu, které může později využít k přihlášení a krádeži vašich peněz.

  1. Nečestné přístupové body

Nečestné přístupové body se snaží obelstít oběti, aby se připojili k tomu, co se zdá být legitimní síť, za použití legitimně znějícího jména, jako je název podniku nebo hotelu, ve kterém se nacházíte. Každý, kdo nastavuje síť, ji může pojmenovat podle libosti. Můžete se tak připojit k WiFi síti s názvem "Joe's Cafe", když oficiální legitimní síť je ve skutečnosti "Joe's Coffee". Nikdy nebudete vědět tento rozdíl a ocitnete se v pasti hackerů. A voila! Právě jste se připojili k nečestnému hotspotu zřízenému kybernetickými zločinci, kteří nyní mohou vidět vše, co děláte.

  1. Analyzátory paketů

Analyzátory paketů, známé také jako packet sniffers, jsou relativně malé počítačové programy, které mohou sledovat provoz v síti. Mohou dokonce zachytit některé datové balíčky a poskytnout informace o obsahu nalezeném v nich. V nejlepším případě mohou být tyto programy použity neškodným způsobem, pouze pro shromažďování údajů o provozu. V nejhorším případě však mohou obsahovat další díru, díky níž se hackeři mohou dostat k vašim informacím.

  1. Zlá dvojčata

Metoda Zlých dvojčat je velmi podobná nečestnému nebo zlomyslnému přístupovému bodu, který je mnohem propracovanější v maskování svého účelu. Zlá dvojčata jsou vytvořena tak, aby vypadala a působila stejně jako legitimní přístupový bod. Hackeři mohou skutečně klonovat AP, který znáte a důvěřujete mu, a vytvořit tak totožnou síť. Jakmile jste připojeni přes dvojče, to bude pokračovat v odesílání informací hackerovi. Veřejné Wi-Fi sítě jsou obzvláště ohroženy těmito typy útoků.

  1. Ad hocs

Ad hocs jsou P2P sítě, které přímo propojují dva počítače. Obvykle používají stejné kanály jako bezdrátové připojení. Pokud používáte veřejnou Wi-Fi síť, pravděpodobně bude váš počítač nastaven na možnost objevení nových sítí. Tudy se hackeři mohou připojit přímo k telefonu nebo počítači, pokud jsou v dosahu, protože kanály jsou otevřené novým připojením. Stačí, aby jeden konec Wi-Fi sítě povolil připojení ad hoc a poskytl tak hackerům přístup k celé síti.

  1. Červi

Červi jsou velmi podobní tradičním počítačovým virům, ale liší se v jednom klíčovém aspektu: počítačové viry pro své fungování vyžadují program, ke kterému se připojí. Červi se mohou šířit samy. Při připojení k veřejné Wi-Fi síti bez správného zabezpečení, se červ může dostat do počítače z jiného zařízení, které je připojeno ke stejné síti, kterou používáte.

Bez dobré VPN sítě, která chrání naše informace při online činnostech, jsme všichni jen sedící kachny, čekající na to, kdy nás někdo polapí.

Pořadí
Poskytovatel
Naše skóre
Sleva
Navštívit
1
medal
9.9 /10
9.9 Naše skóre
Ušetřete 49%!
2
9.2 /10
9.2 Naše skóre
Ušetřete 83%!
3
9.7 /10
9.7 Naše skóre
Ušetřete 83%!

Takže příště, když budete sedět v hotelovém lobby a budete chtít hrát spletitou online hru se svými kamarády doma – rozmyslete si to. Nebo, pokud jinak nedáte, nejprve si nainstalujte správnou VPN.

Výstraha k ochraně soukromí!

Navštěvovaným stránkám odhalujete informace o své osobě!

Vaše IP adresa:

Vaše umístění:

Váš poskytovatel internetu:

Informace uvedené výše lze použít k vašemu sledování, cílení reklamy a monitorování vaší online činnosti.

VPN vám pomůže tyto informace skrýt a vy tak budete neustále chráněni. Doporučujeme ExpressVPN – jedničku mezi VPN. A to jsme jich otestovali více než 350. Používá šifrování na armádní úrovni a funkce, které zajistí bezpečnost vašeho digitálního soukromí. A navíc momentálně nabízí 49% slevu.

Navštivte ExpressVPN

Poskytovatele hodnotíme na základě důkladného testování a průzkumu, ale bereme v úvahu také vaši zpětnou vazbu a naše partnerské provize u poskytovatelů. Někteří poskytovatelé jsou ve vlastnictví naší mateřské společnosti.
Další informace
Web vpnMentor byl založen v roce 2014, aby poskytoval recenze VPN služeb a příběhy související s ochranou soukromí. Dnes náš tým stovek výzkumníků, autorů a editorů v oblasti kybernetické bezpečnosti nadále pomáhá čtenářům bojovat za jejich online svobodu ve spolupráci se společností Kape Technologies PLC, která vlastní následující produkty: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access a Intego. Jejich recenze najdete na tomto webu. Recenze publikované na webu vpnMentor jsou považovány za přesné k datu vydání článku a jsou napsány podle našich přísných norem, kde klíčové je profesionální a čestné zhodnocení recenzentem, přičemž se berou v úvahu technické vlastnosti a kvality produktu spolu s jeho komerční hodnotu pro uživatele. Žebříčky a recenze, které zveřejňujeme, mohou brát v potaz také výše uvedené společné vlastnictví a provize, které získáváme za nákupy prostřednictvím odkazů na našich webových stránkách. Nepíšeme recenze na všechny poskytovatele VPN a informace jsou považovány za přesné k datu vydání každého článku.

O autorovi

Hilah Mazyar píše od nepaměti. Již řadu let působí jako spisovatelka obsahu pro startupy, finanční instituce, podnikatelské společnosti a technické projekty. Hilah se stala členem týmu vpnMentor jako správce obsahu v roce 2017 s cílem pomoci vám zůstat v bezpeční a chránit vaše online soukromí.

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej!
Nesnášel jsem ho Opravdu se mi nelíbí Byl v pořádku Docela dobrý! Absolutně úžasný!
z 10 – Hlasovalo uživatelů
Děkujeme za zpětnou vazbu.

Napište nám komentář, jak tento článek vylepšit. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá!

Zanechat komentář

Je nám líto, odkazy nejsou v tomto poli povoleny!

Jméno by mělo obsahovat alespoň 3 písmena

Obsah pole by neměl přesáhnout 80 písmen

Je nám líto, odkazy nejsou v tomto poli povoleny!

Prosím zadejte platnou emailovou adresu

Děkujeme za nahrání komentáře, %%name%%!

Všechny komentáře kontrolujeme do 48 hodin, abychom se ujistili, že jsou skutečné a nejsou urážlivé. Mezitím můžete sdílet tento článek.