Poskytovatele hodnotíme na základě důkladného testování a průzkumu, ale bereme v úvahu také vaši zpětnou vazbu a naše partnerské provize u poskytovatelů. Někteří poskytovatelé jsou ve vlastnictví naší mateřské společnosti.
Další informace
Web vpnMentor byl založen v roce 2014, aby poskytoval recenze VPN služeb a příběhy související s ochranou soukromí. Dnes náš tým stovek výzkumníků, autorů a editorů v oblasti kybernetické bezpečnosti nadále pomáhá čtenářům bojovat za jejich online svobodu ve spolupráci se společností Kape Technologies PLC, která vlastní následující produkty: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access a Intego. Jejich recenze najdete na tomto webu. Recenze publikované na webu vpnMentor jsou považovány za přesné k datu vydání článku a jsou napsány podle našich přísných norem, kde klíčové je profesionální a čestné zhodnocení recenzentem, přičemž se berou v úvahu technické vlastnosti a kvality produktu spolu s jeho komerční hodnotu pro uživatele. Žebříčky a recenze, které zveřejňujeme, mohou brát v potaz také výše uvedené společné vlastnictví a provize, které získáváme za nákupy prostřednictvím odkazů na našich webových stránkách. Nepíšeme recenze na všechny poskytovatele VPN a informace jsou považovány za přesné k datu vydání každého článku.
Reklamní prohlášení

Web vpnMentor byl založen v roce 2014, aby poskytoval recenze VPN služeb a příběhy související s ochranou soukromí. Dnes náš tým stovek výzkumníků, autorů a editorů v oblasti kybernetické bezpečnosti nadále pomáhá čtenářům bojovat za jejich online svobodu ve spolupráci se společností Kape Technologies PLC, která vlastní následující produkty: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access a Intego. Jejich recenze najdete na tomto webu. Recenze publikované na webu vpnMentor jsou považovány za přesné k datu vydání článku a jsou napsány podle našich přísných norem, kde klíčové je profesionální a čestné zhodnocení recenzentem, přičemž se berou v úvahu technické vlastnosti a kvality produktu spolu s jeho komerční hodnotu pro uživatele. Žebříčky a recenze, které zveřejňujeme, mohou brát v potaz také výše uvedené společné vlastnictví a provize, které získáváme za nákupy prostřednictvím odkazů na našich webových stránkách. Nepíšeme recenze na všechny poskytovatele VPN a informace jsou považovány za přesné k datu vydání každého článku.

Proxy versus VPN versus Tor - vysvětlení rozdílů

Guy Fawkes Anonymní odborníci na kyberbezpečnost

Existuje celá řada důvodů, proč při online prohlížení webu, stahování nebo streamování obsahu používat nástroje pro ochranu osobních údajů a anonymitu. Jak se říká, krytí zad při používání Torrent softwaru až po získávání přístupu k Netflixu ze zahraničí.

Výběr správného řešení (nebo několika řešení) pro vaše potřeby může být obtížné, zvláště pokud nejste odborník na ochranu online soukromí a šifrování.

Měli byste používat VPN? Možná je efektivnější použít nějaký typ proxy serveru, zejména proto, že mnoho z nich je k dispozici zdarma? Pokud ano, jaký typ proxy serveru byste měli používat? Nebo snad vaše potřeby nemohou být pokryty pomocí VPN ani proxy a měli byste sdílet své připojení s ostatními uživateli Tor? Pro správné rozhodnutí je důležité pochopit základní technické rozdíly mezi těmito službami.

Co jsou Proxy Servery?

VPN1_620

Proxy servery nebo v tomto případě "otevřené proxy servery" mohou být popsány jako jednoduché virtuální "potrubí" pro vaši internetovou komunikaci na cestě k cílovému serveru. Uvedenému serveru (a směrovačům po cestě) se provoz zobrazí jako provoz přicházející z adresy proxy serveru, zatímco vaše IP adresa a aktivity jsou zaznamenány (nebo ne) na samotném proxy serveru.

Existují dva hlavní typy otevřených proxy serverů pro ochranu online soukromí a anonymitu: proxy servery HTTP a SOCKS.

HTTP Proxy Servery

Nejjednodušším a nejzákladnějším typem proxy serveru je webová proxy. Vše, co dokáže, je přesměrování webového provozu (HTTP a HTTPS) z klienta (vašeho prohlížeče) na hostitele (server, který hostuje navštěvované stránky), což efektivně skrývá vaši IP adresu jako zdroj webového provozu.

Výhody

 • Vzhledem k tomu, že tyto servery zpracovávají pouze požadavky HTTP, mají tendenci být rychlejší než bezplatné VPN služby nebo SOCKS proxy servery.
 • Množství dostupných bezplatných proxy služeb činí otevřené bezplatné proxy servery obzvláště nákladově efektivní volbu pro jednoduché anonymní prohlížení webu.

Nevýhody

Kdy mám používat Web Proxy Server?

Pokud je konkrétní web zablokován ve vaší zemi nebo není k dispozici (z technických důvodů) prostřednictvím poskytovatele internetových služeb, webový proxy server může být užitečný při získávání dočasného (i když pomalého a nejistého) přístupu k uvedené webové stránce.

SOCKS Proxy Servery

Mírně pokročilejší a mnohem vzácnější než váš základní webový proxy, tyto servery rozšiřují své schopnosti na jiné služby než pouhé prohlížení webu.

Výhody

 • Podpora provozu, který není HTTP, jako je SMTP, FTP a Torrent provoz

Nevýhody

 • Trpí stejnými problémy zabezpečení jako webové proxy servery
 • Pomalejší než HTTP (web) proxy servery

Kdy mám používat SOCKS Proxy Server?

Vzhledem k tomu, že provoz je nešifrovaný, nedoporučujeme vám přistupovat k vašemu e-mailu prostřednictvím bezplatného SOCKS proxy serveru.  Můžete ho však použít k přístupu k FTP serverům, které nejsou dosažitelné z vaší IP adresy nebo ke hraní her na mezinárodních serverech. Hra v reálném čase je do značné míry nemožná z důvodu latence, kterou vytváří extra "potrubí" v cestě vašeho provozu prostřednictvím globálního internetu.

Co jsou VPN?

VPN (Virtuální soukromá síť) není jen jednoduché "potrubí", ale šifrované tunely se sofistikovanými funkcemi ochrany soukromí a zabezpečení, které dělají mnohem víc, než jen zakrývají vaši IP adresu. S VPN klientem nainstalovaným na vašem zařízení připojeným k VPN serveru je veškerý váš provoz zašifrovaný v různé míře složitosti a zabezpečení.

Výhody

 • Plně šifrované připojení pro zabezpečení a soukromí
 • Flexibilní a spolehlivé

Nevýhody

 • Placené předplatné je nutné pro plnou funkčnost a spolehlivost
 • Bezplatná služba může být pomalá

Kdy mám používat VPN službu?

Hledáte-li spolehlivou online anonymitu a bezpečnost, VPN je vaší nejlepší volbou.Za tuto spolehlivost budete muset zaplatit, ale je často lepší zaplatit penězi než jinými nepříjemnými způsoby.

Co je Tor?

Tor, zkratka pro The Onion Router, je vynikající a populární nástroj pro anonymní prohlížení a stahování, s VPN nebo bez něj. Funguje tak, že vytvoří plně šifrovanou síť uživatelů, kteří navzájem sdílejí svou šířku pásma a IP adresu a přispívají místním výpočetním výkonem k udržování šifrované sítě.

Pomocí protokolu Tor můžete šifrovat a anonymizovat veškerý provoz instalací lokálního klienta Tor nebo pouze prohlížením webu pomocí prohlížeče Tor.

Výhody

 • Vícevrstvé šifrování
 • Přístup k nezveřejněným stránkám na "Deep Web"
 • Bezplatné použití

Nevýhody

 • Extrémně pomalý díky všem šifrovacím vrstvám, takže není užitečný pro Torrent, Kodi nebo audio streaming
 • Použití Tor vás může zařadit na černou listinu vládních organizací, i když neděláte nic nezákonného

Kdy mám používat Tor?

Pro vyšší bezpečnost (při rychlosti blížící se telefonnímu připojení) může být Tor využíván v kombinaci s VPN a nabízí další úroveň ochrany osobních údajů a anonymity potřebné pro přístup nebo publikování citlivého obsahu.

Tor je často používán novináři, aktivisty, pracovníky v oblasti lidských práv a informátory, zejména těmi, kteří žijí nebo pracují v zemích s internetovými omezeními.

VPN

Verdikt

Správné řešení online soukromí a bezpečnostní velmi závisí na tom, co chcete dělat: streamování obsahu, hraní her, anonymní přístup na internet nebo něco zcela jiného.

Proxy nabízí omezené řešení a ty bezplatné mohou ohrozit vaše soukromí. Tor je flexibilní bezplatné řešení, které však obsahuje vlastní unikátní nedostatky.

Je jisté, že VPN servery jsou lepší než proxy servery.Nejenže jsou vysoce spolehlivé a bezpečné, ale protože jsou nejlepší v tom, co dělají. Vzhledem k tomu, že vaše online anonymita je značně zvýšená,   nabízí ještě lepší způsob, jak obejít škrcení ze strany poskytovatelů internetových služeb a blokování obsahu konkrétních stránek vládami.

Jediným důvodem, proč by někdo dal přednost proxy serveru před VPN serverem (pro cokoli, co přesahuje jednoduché úkoly procházení webu), je neochota nebo neschopnost platit za vysoce kvalitní VPN službu. Je dobré si uvědomit, že VPN služby nejsou tak drahé, jak by se mohlo zdát, a mohou vás vyjít na pouhých 10 dolarů měsíčně.

Klikněte zde a podívejte se na naše nejlepší (a cenově dostupné) VPN služby.

Poskytovatele hodnotíme na základě důkladného testování a průzkumu, ale bereme v úvahu také vaši zpětnou vazbu a naše partnerské provize u poskytovatelů. Někteří poskytovatelé jsou ve vlastnictví naší mateřské společnosti.
Další informace
Web vpnMentor byl založen v roce 2014, aby poskytoval recenze VPN služeb a příběhy související s ochranou soukromí. Dnes náš tým stovek výzkumníků, autorů a editorů v oblasti kybernetické bezpečnosti nadále pomáhá čtenářům bojovat za jejich online svobodu ve spolupráci se společností Kape Technologies PLC, která vlastní následující produkty: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access a Intego. Jejich recenze najdete na tomto webu. Recenze publikované na webu vpnMentor jsou považovány za přesné k datu vydání článku a jsou napsány podle našich přísných norem, kde klíčové je profesionální a čestné zhodnocení recenzentem, přičemž se berou v úvahu technické vlastnosti a kvality produktu spolu s jeho komerční hodnotu pro uživatele. Žebříčky a recenze, které zveřejňujeme, mohou brát v potaz také výše uvedené společné vlastnictví a provize, které získáváme za nákupy prostřednictvím odkazů na našich webových stránkách. Nepíšeme recenze na všechny poskytovatele VPN a informace jsou považovány za přesné k datu vydání každého článku.

O autorovi

 • Guy Fawkes
 • Guy Fawkes Anonymní odborníci na kyberbezpečnost

Anonymní odborníci, kteří píší pro vpnMentor, ale nechtějí zveřejnit svou totožnost.

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej!
Nesnášel jsem ho Opravdu se mi nelíbí Byl v pořádku Docela dobrý! Absolutně úžasný!
z 10 – Hlasovalo uživatelů
Děkujeme za zpětnou vazbu.

Napište nám komentář, jak tento článek vylepšit. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá!

Zanechat komentář

Je nám líto, odkazy nejsou v tomto poli povoleny!

Jméno by mělo obsahovat alespoň 3 písmena

Obsah pole by neměl přesáhnout 80 písmen

Je nám líto, odkazy nejsou v tomto poli povoleny!

Prosím zadejte platnou emailovou adresu

Děkujeme za nahrání komentáře, %%name%%!

Všechny komentáře kontrolujeme do 48 hodin, abychom se ujistili, že jsou skutečné a nejsou urážlivé. Mezitím můžete sdílet tento článek.