Poskytovatele hodnotíme na základě důkladného testování a průzkumu, ale bereme v úvahu také vaši zpětnou vazbu a naše partnerské provize u poskytovatelů. Někteří poskytovatelé jsou ve vlastnictví naší mateřské společnosti.
Další informace
Web vpnMentor byl založen v roce 2014, aby poskytoval recenze VPN služeb a příběhy související s ochranou soukromí. Dnes náš tým stovek výzkumníků, autorů a editorů v oblasti kybernetické bezpečnosti nadále pomáhá čtenářům bojovat za jejich online svobodu ve spolupráci se společností Kape Technologies PLC, která vlastní následující produkty: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access a Intego. Jejich recenze najdete na tomto webu. Recenze publikované na webu vpnMentor jsou považovány za přesné k datu vydání článku a jsou napsány podle našich přísných norem, kde klíčové je profesionální a čestné zhodnocení recenzentem, přičemž se berou v úvahu technické vlastnosti a kvality produktu spolu s jeho komerční hodnotu pro uživatele. Žebříčky a recenze, které zveřejňujeme, mohou brát v potaz také výše uvedené společné vlastnictví a provize, které získáváme za nákupy prostřednictvím odkazů na našich webových stránkách. Nepíšeme recenze na všechny poskytovatele VPN a informace jsou považovány za přesné k datu vydání každého článku.
Reklamní prohlášení

Web vpnMentor byl založen v roce 2014, aby poskytoval recenze VPN služeb a příběhy související s ochranou soukromí. Dnes náš tým stovek výzkumníků, autorů a editorů v oblasti kybernetické bezpečnosti nadále pomáhá čtenářům bojovat za jejich online svobodu ve spolupráci se společností Kape Technologies PLC, která vlastní následující produkty: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access a Intego. Jejich recenze najdete na tomto webu. Recenze publikované na webu vpnMentor jsou považovány za přesné k datu vydání článku a jsou napsány podle našich přísných norem, kde klíčové je profesionální a čestné zhodnocení recenzentem, přičemž se berou v úvahu technické vlastnosti a kvality produktu spolu s jeho komerční hodnotu pro uživatele. Žebříčky a recenze, které zveřejňujeme, mohou brát v potaz také výše uvedené společné vlastnictví a provize, které získáváme za nákupy prostřednictvím odkazů na našich webových stránkách. Nepíšeme recenze na všechny poskytovatele VPN a informace jsou považovány za přesné k datu vydání každého článku.

Jaký VPN protokol používat? (aktualizováno 2024)

Guy Fawkes Anonymní odborníci na kyberbezpečnost

Virtuální privátní sítě (VPN) jsou neocenitelným řešením dnes převládajícího problému – zachování anonymity a bezpečnosti na internetu. Miliony uživatelů VPN s největší pravděpodobností zajímá nejen pořízení VPN, ale také další podrobnosti týkající se tohoto tématu.  Tento článek je zaměřen na ty, kteří chtějí získat lepší představu o VPN protokolech, na co se zaměřit při výběru a pro který se rozhodnout.

Už dříve jsme zveřejnili podrobné vysvětlení různých VPN protokolů včetně jejich kladů a záporů. Chcete-li se s nimi podrobně seznámit, nezapomeňte si tento článek přečíst.  Tento článek přináší stručnější informace pro ty, kteří chtějí rychlou a jednoduchou odpověď na nejlepší celkový VPN protokol.

Základy protokolů

V případě, že začínáte od začátku, VPN protokol je jednoduše základem každé VPN služby. Jedná se o páteř sestávající z přenosových protokolů a šifrovacích standardů, které vám poskytují rychlý a bezpečný přístup k VPN serverům a zpět. Existuje pět hlavních VPN protokolů: OpenVPN, PPTP, L2TP / IPSec, IKEv2 a SSTP. V průběhu času byly do popředí vyzdviženy přínosy některých služeb, zatímco nedostatky ostatních znamenaly zařazeni na listinu služeb, kterým je dobré se vyhnout.  Existují však případy, kdy jeden protokol může být lepší než ostatní. Zde je stručný přehled:

 • OpenVPN by měl být vašim protokolem číslo jedna.  Je to nejoblíbenější volba, která poskytuje dokonalou rovnováhu mezi rychlostí, bezpečností a spolehlivostí – ve skutečnosti jej většina VPN služeb používá ve výchozím nastavení.
 • IKEv2 ije skvělou volbou pro mobilní zařízení díky možnosti automatického opětovného připojení v případě, že ztratíte spojení s internetem (např. procházíte horským průsmykem nebo tunelem).  Rychlost tohoto protokolu je velkou výhodou, ale přichází za cenu omezených platforem a náročného procesu nastavení.
 • L2TP/IPSec je slušná alternativa, pokud z nějakého důvodu nemůžete používat OpenVPN. Ideální příklad víceúčelového protokolu, který v žádné oblasti však nevyniká, a proto je solidní volbou pro nekritické účely.
 • SSTP zvládne, co od VPN protokolu potřebujete, za předpokladu, že používáte systém Windows. Je v rámci operačního systému plně integrován a je snadno použitelný – a má podporu společnosti Microsoft.  Nastavení protokolu SSTP na jiných platformách je však nesmírně obtížné, ne-li nemožné.  Skutečnost, že se jedná o vlastní technologii Microsoftu, může být také pro některé odrazující.
 • PPTP - Snažte se tento protokol nepoužívat, pokud to nebudete absolutně nutné.  Jedná se o nejstarší protokol a čas k němu nebyl laskavý. Navzdory své slušné rychlosti nenabízí prakticky žádnou bezpečnost. Vyhněte se tomuto protokolu VPN, pokud si ceníte vašeho soukromí.

Podrobnosti protokolů

Zde jsou nejdůležitější aspekty každého VPN protokolu:

OpenVPN

 • Relativně nový open-source protokol, považovaný za "zlatý standard" kvůli jeho spolehlivosti.
 • Mimořádně oblíbený u služeb třetích stran, žádná nativní podpora na žádné platformě.
 • Podporuje širokou škálu algoritmů, které zajišťují nejlepší úroveň zabezpečení.
 • Jeden z nejrychlejších dostupných protokolů – rychlost závisí na úrovni šifrování, ale ve většině případů si normální uživatelé nebudou stěžovat.
 • Nastavení se může na první pohled zdát komplikované, ale každá užitečná VPN služba je dodávána s automatizovaným procesem vyžadujícím minimální zapojení uživatele

IKEv2 (Internet Key Exchange v2)

 • Tunelovací protokol založený na protokolu IPsec vyvinutý společností Microsoft a Cisco.
 • Stabilní a bezpečný díky možnosti opětovného připojení a podpoře různých algoritmů.
 • Vyniká svou rychlosti. Je relativně rychlejší než L2TP, SSTP a PPTP.
 • Podporuje zařízení BlackBerry, ale jinak má omezenou dostupnost platforem
 • Proprietární technologie, takže váš názor závisí na vašem celkovém pohledu na společnost Microsoft; existují však identické verze s open source kódem.

L2TP (Layer 2 Tunneling Protocol)

 • Vychází z L2F společnosti Cisco a PPTP společnosti Microsoft.
 • Neposkytuje samo o sobě žádné zabezpečení, a proto je zpravidla spárován s protokolem IPSec.
 • Vestavěný na všech moderních zařízeních / operačních systémech kompatibilních s VPN.
 • Slušný všestranný protokol, ale nedávné úniky ukazují, že je ohrožen ze strany NSA.
 • V porovnání s OpenVPN nenabízí žádné skutečné výhody.

SSTP (Secure Socket Tunneling Protocol)

 • Poprvé představený v systému Windows Vista SP1 společnosti Microsoft.
 • Plně integrovaný do Windows – jiné platformy jej možná nebudou moci používat.
 • Snadno obchází většinu firewallů.
 • Jako vlastní technologie Microsoftu nabízí jen malou jistotu, pokud jde o to, kde vaše data směřují.
 • Rychlý a relativně bezpečný, ale zranitelnost vůči zadním dveřím z něj činí jeden z nejméně příznivých protokolů.

PPTP (Point-to-Point Tunneling Protocol)

 • První protokol VPN podporovaný systémem Windows.
 • Podporován každým zařízením podporujícím VPN.
 • Velmi rychlý díky nižším standardům šifrování.
 • Extrémně nejistý - je známo, že byl již dávno prolomen NSA;
 • Navzdory přijatým opatřením Microsoftu stále doporučujeme používat jiné protokoly, jako například SSTP nebo L2TP / IPSec.

Závěrem

Pro běžné použití nemůžete nic pokazit s protokoly OpenVPN, L2TP / IPsec nebo IKEv2. SSTP může pro vás být přijatelný (pokud používáte systém Windows), ale měli byste si být vědomi potenciálních hrozeb zneužití. Totéž platí pro protokoly L2TP a IKEv2 – pravdou je, že bezpečnostní protokoly jsou stejně silné jako vaše víra v Microsoft. I když jste oddaní společnosti Microsoft, měli byste zvolit PPTP jako poslední možnost; jeho schopnost chránit vaše soukromí určitě není dobrá.

Jediným způsobem, jak plně zaručit bezpečnost, je vybrat si protokol, který má dlouhodobou dobrou pověst z hlediska nedostatku známých slabých míst. OpenVPN je v současné době jedinou možností, která vyhovuje tomuto požadavku. Je také jedním z mála bezpečných protokolů dostupných na různých platformách.

Znalost nejlepšího VPN protokolu vám však nebude platná, pokud si nevyberete služby, která jej podporuje. Proto jsme sestavili seznam nejlepších VPN dostupných na trhu – každá z nich má OpenVPN a další rychlé a bezpečné protokoly plně integrované do svých služeb spolu s jednoduchými procesy nastavení pro co nejlepší zážitek. Podívejte se na ně:

Pořadí
Poskytovatel
Naše skóre
Sleva
Navštívit
1
medal
9.9 /10
9.9 Naše skóre
Ušetřete 49%!
2
9.2 /10
9.2 Naše skóre
Ušetřete 83%!
3
9.7 /10
9.7 Naše skóre
Ušetřete 83%!

Poznámka redakce: Vážíme si vztahu s našimi čtenáři a snažíme se získat vaši důvěru transparentností a poctivostí. Jsme ve stejné vlastnické skupině jako některé z předních produktů recenzovaných na těchto stránkách: Intego, Cyberghost, ExpressVPN a Private Internet Access. To však nemá vliv na náš proces hodnocení, protože dodržujeme přísnou metodiku testování.

Výstraha k ochraně soukromí!

Navštěvovaným stránkám odhalujete informace o své osobě!

Vaše IP adresa:

Vaše umístění:

Váš poskytovatel internetu:

Informace uvedené výše lze použít k vašemu sledování, cílení reklamy a monitorování vaší online činnosti.

VPN vám pomůže tyto informace skrýt a vy tak budete neustále chráněni. Doporučujeme ExpressVPN – jedničku mezi VPN. A to jsme jich otestovali více než 350. Používá šifrování na armádní úrovni a funkce, které zajistí bezpečnost vašeho digitálního soukromí. A navíc momentálně nabízí 49% slevu.

Navštivte ExpressVPN

Poskytovatele hodnotíme na základě důkladného testování a průzkumu, ale bereme v úvahu také vaši zpětnou vazbu a naše partnerské provize u poskytovatelů. Někteří poskytovatelé jsou ve vlastnictví naší mateřské společnosti.
Další informace
Web vpnMentor byl založen v roce 2014, aby poskytoval recenze VPN služeb a příběhy související s ochranou soukromí. Dnes náš tým stovek výzkumníků, autorů a editorů v oblasti kybernetické bezpečnosti nadále pomáhá čtenářům bojovat za jejich online svobodu ve spolupráci se společností Kape Technologies PLC, která vlastní následující produkty: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access a Intego. Jejich recenze najdete na tomto webu. Recenze publikované na webu vpnMentor jsou považovány za přesné k datu vydání článku a jsou napsány podle našich přísných norem, kde klíčové je profesionální a čestné zhodnocení recenzentem, přičemž se berou v úvahu technické vlastnosti a kvality produktu spolu s jeho komerční hodnotu pro uživatele. Žebříčky a recenze, které zveřejňujeme, mohou brát v potaz také výše uvedené společné vlastnictví a provize, které získáváme za nákupy prostřednictvím odkazů na našich webových stránkách. Nepíšeme recenze na všechny poskytovatele VPN a informace jsou považovány za přesné k datu vydání každého článku.

O autorovi

 • Guy Fawkes
 • Guy Fawkes Anonymní odborníci na kyberbezpečnost

Anonymní odborníci, kteří píší pro vpnMentor, ale nechtějí zveřejnit svou totožnost.

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej!
Nesnášel jsem ho Opravdu se mi nelíbí Byl v pořádku Docela dobrý! Absolutně úžasný!
z 10 – Hlasovalo uživatelů
Děkujeme za zpětnou vazbu.

Napište nám komentář, jak tento článek vylepšit. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá!

Zanechat komentář

Je nám líto, odkazy nejsou v tomto poli povoleny!

Jméno by mělo obsahovat alespoň 3 písmena

Obsah pole by neměl přesáhnout 80 písmen

Je nám líto, odkazy nejsou v tomto poli povoleny!

Prosím zadejte platnou emailovou adresu

Děkujeme za nahrání komentáře, %%name%%!

Všechny komentáře kontrolujeme do 48 hodin, abychom se ujistili, že jsou skutečné a nejsou urážlivé. Mezitím můžete sdílet tento článek.