Poskytovatele hodnotíme na základě důkladného testování a průzkumu, ale bereme v úvahu také vaši zpětnou vazbu a naše partnerské provize u poskytovatelů. Někteří poskytovatelé jsou ve vlastnictví naší mateřské společnosti.
Další informace
Projekt vpnMentor byl založen v roce 2014 jako nezávislý web, který hodnotí VPN a řeší témata spojená se soukromím. Dnes náš tým čítá stovky odborníků, autorů, editorů a výzkumníků v oblasti kybernetické bezpečnosti a pomáhá čtenářům bojovat za svobodu na internetu ve spolupráci se společností Kape Technologies PLC, která vlastní také následující produkty: ExpressVPN, CyberGhost a Private Internet Access, které mohou být součástí srovnání a hodnocení na tomto webu. Recenze vydané na vpnMentor jsou aktuální k datu jejich vydnání a jejich obsah se drží striktních recenzních standardů, které vyzdvihují nezávislé, profesionální a poctivé poznatky recenzenta s přihlédnutím k technickým možnostem a kvalitám produktu spolu s jeho přidanou hodnotou pro uživatele. Ve zveřejněných žebříčcích a recenzích může být přihlédnuto také ke výše zmíněnému vlastnictví a partnerským provizím, které udržují náš web v provozu. Nerecezujeme kompletně všechny VPN na světě a informace jsou aktuální k datu vydání článku.
Reklamní prohlášení

Projekt vpnMentor byl založen v roce 2014 jako nezávislý web, který hodnotí VPN a řeší témata spojená se soukromím. Dnes náš tým čítá stovky odborníků, autorů, editorů a výzkumníků v oblasti kybernetické bezpečnosti a pomáhá čtenářům bojovat za svobodu na internetu ve spolupráci se společností Kape Technologies PLC, která vlastní také následující produkty: ExpressVPN, CyberGhost a Private Internet Access, které mohou být součástí srovnání a hodnocení na tomto webu. Recenze vydané na vpnMentor jsou aktuální k datu jejich vydnání a jejich obsah se drží striktních recenzních standardů, které vyzdvihují nezávislé, profesionální a poctivé poznatky recenzenta s přihlédnutím k technickým možnostem a kvalitám produktu spolu s jeho přidanou hodnotou pro uživatele. Ve zveřejněných žebříčcích a recenzích může být přihlédnuto také ke výše zmíněnému vlastnictví a partnerským provizím, které udržují náš web v provozu. Nerecezujeme kompletně všechny VPN na světě a informace jsou aktuální k datu vydání článku.

Jsou VPN legální? A Kde nejsou? Kompletní průvodce 2024

Harsh Maurya Vrchní odborník na technologie

Podíváme se na zákonnost VPN sítí a na to, zda a kde jsou legální. 

Při výběry vhodného VPN poskytovatele je první otázkou, kterou si většina z nás klade, zda jsou VPN legální. Je to velmi častá otázka, na kterou se lidé ptají na on-line fórech, a vzhledem k důsledkům porušování zákona je dobré znát tuto problematiku.

Odpověď na tuto otázku se však v jednotlivých zemích liší. To je proto, že některé země, jako je Rusko a Čína, prohlásily VPN za nelegální. Jiné země však stále umožňují jejich používání.

Než se hlouběji zaměříme na legalitu VPN, je důležité si uvědomit, že zatímco VPN mohou být legální, je s nimi zakázáno provádět protiprávní činnost. Pokud používáte VPN k nelegálním aktivitám, pak budete muset být stíháni podle zákonů vaší země. Takže, zatímco VPN může pomoci skrýt vaši identitu; prodej drog, materiálů chráněných autorskými právy, šíření virů apod. je stále nelegální a může vás samozřejmě přivést do potíží.

Protože někteří, bohužel, používají VPN pro nelegální činnosti, mnoho lidí má dojem, že VPN nejsou povoleny. To je však daleko od pravdy. Existuje řada legitimních použití VPN, které jednoduše převažují negativa. Níže uvádíme některé z nejčastějších a nejoblíbenějších použití VPN:

 1. Vládní organizace a korporace používají VPN sítě k zabezpečení pracoviště. Je pro ně velmi důležité, aby přidaly další vrstvu zabezpečení pro ochranu citlivých údajů, jež zabraňuje k jejich ztrátě nebo ztrátě duševního vlastnictví. V bezpečnějších prostředích – například v investičních bankách – zaměstnanci nemají přímý přístup k pracovním stanicím z domova, ale místo toho používají VPN s technologií RSA, aby se ujistili, že jejich data zůstávají v bezpečí.
 2. Lidé, kteří se obávají o své online soukromím, používají sítě VPN, aby zůstali v anonymitě a ochránili se před zvědavýma očima vlády a dalších organizací. Někteří autoři a reportéři píší o odvážných a citlivých tématech. Použití VPN je chrání před represemi a zajišťuje jejich osobní bezpečnost. Někteří lidé nechtějí, aby vyhledávače sledovaly historii jejich vyhledávání a zobrazovaly jim cílené reklamy. Použití VPN zajistí, že vaše IP adresa zůstane bezpečná a vyhledávače nemohou identifikovat skutečnou osobu za VPN.
 3. Používání veřejných WiFi je považováno za nebezpečné z hlediska bezpečnosti vašich osobních údajů. Veřejné WiFi by měly být obecně používány pouze k surfování na internetu a nikdy k provádění bezpečných transakcí. Je neuvěřitelně snadné odposlouchávat, hackovat nebo kontaminovat vaše připojení malwarem. Použití VPN pro přenos všech dat přes zabezpečenou síť vás ochrání při používání nezabezpečené WiFi sítě.
 4. Používáte-li služby VOIP, je důležité, abyste věděli, že tento druh komunikace je poměrně snadné odposlouchávat.  Máte-li zájem o komunikaci, kterou nikdo nesleduje, použijte službu VPN.
 5. VPN můžete použít pro obejití geografických omezení. Můžete například používat Netflix nebo HULU mimo USA nebo přistupovat k jakékoli jiné službě, která je určena pouze pro určitou zemi. Mějte však na paměti, že to obvykle spadá do šedé oblasti. Zatímco pro tyto poskytovatele služeb není běžné žalovat běžnou osobu, mohou v rámci svých práv zakázat váš účet a zabránit vám v budoucím přístupu k jejich obsahu.

Pokud jde o zabezpečení při používání VPN, většina VPN poskytovatelů chrání své uživatele s přísnými zásadami žádného protokolování. To znamená, že vaše informace ani vaše online aktivity nejsou sledovány. Vlády tak nemohou získat vaše informace, i když prohlásí, že je VPN poskytovatel musí ohlásit.

Většina poskytovatelů se však musí řídit orgány země, ve které zaregistrovali své podnikání. Takže v případě potřeby mohou předat protokoly orgánům činným v trestním řízení. Díky tomu některé VPN služby fungují v zemích, kde tato pravidla dodržování předpisů buď chybí, nebo jsou velmi slabá. Tímto způsobem tak zabraňují nutností dodržovat regulační orgány, protože neexistuje žádný zákon, podle něhož jsou povinni tak učinit.

Jak jsme uvedli výše, zákonitost VPN se v jednotlivých zemích liší. Zatímco USA, Kanada a Spojené království VPN povolují, některé ostatní země nikoliv. Níže se podíváme na země, kde je částečně nebo úplně zakázáno používání VPN:

 1. Čína: Používání VPN je v Číně nezákonné. Poskytovatelé VPN mohou stále fungovat, pokud získají vládní licenci, avšak podmínky, se kterými musí souhlasit jednoduše hatí jejich účel.
 2. Irák: Za účelem sledování a zastavení ISIS Irák zcela zakázal používání VPN. Zatímco je tento záměr dobrý, přichází za cenu nepohodlí pro občany.
 3. Spojené arabské emiráty: Použití VPN ve Spojených arabských emirátech vás může přijít draho, protože pokuty jsou velmi vysoké (až 412,240 liber). Hlavní motivací zákazu jsou služby VOIP, které podhodnocují zisk telekomunikačních společností. K podpoře těchto odvětví proto vláda podnikla tento krok.
 4. Turecko: Turecká vláda zablokovala používání sociálních médií a další webové stránky včetně těch, kteří poskytují VPN služby.
 5. Bělorusko: Během roku 2015 se Bělorusko rozhodlo v návaznosti na Rusko zastavit používání služeb Tor a VPN. Poskytovatelé internetových služeb jsou povinni kontrolovat denní seznam zakázaných služeb zveřejněných agenturou.
 6. Omán: Tato země aktivně zakazuje a cenzuruje média včetně internetu, a zakazuje i používání VPN.
 7. Írán: Zákon o používání VPN uvádí, že ji můžete použít, ale pouze pokud pochází od poskytovatelů, kteří mají vládní licenci, což nepřímo vyvrací účel samotné VPN.
 8. Rusko: Ruská vláda schválila zákon zakazující VPN. Více o aktuální situaci si můžete přečíst zde..

Nejedná se o vyčerpávající seznam a zákony se neustále mění, takže je vždy dobré se podívat na nejnovější předpisy vaší země. Naše stránka Live Updates obsahuje všechny aktuální zprávy o online cenzuře a VPN.

Shrnutí

Většina zemí povoluje používání VPN, takže byste neměli mít obavy, pokud přes VPN neuděláte nic nelegálního.

Já osobně podporuji neutralitu sítě a domnívám se, že internet by měl být k dispozici všem. Poskytovatelé internetového připojení by neměli mít žádná omezení nebo zvýhodňování, pokud jde o poskytování obsahu přes internet. To pomáhá udržovat internet průhledným, užitečným a spravedlivým prostorem pro všechny.

Použití technik, jako je zablokování VPN, pouze naznačuje větší problém, který je třeba vyřešit od kořenů, a nikoliv zaváděním zákazu, který je v nejlepším případě jen záplatou.

Mohlo by se vám líbit:

Poskytovatele hodnotíme na základě důkladného testování a průzkumu, ale bereme v úvahu také vaši zpětnou vazbu a naše partnerské provize u poskytovatelů. Někteří poskytovatelé jsou ve vlastnictví naší mateřské společnosti.
Další informace
Projekt vpnMentor byl založen v roce 2014 jako nezávislý web, který hodnotí VPN a řeší témata spojená se soukromím. Dnes náš tým čítá stovky odborníků, autorů, editorů a výzkumníků v oblasti kybernetické bezpečnosti a pomáhá čtenářům bojovat za svobodu na internetu ve spolupráci se společností Kape Technologies PLC, která vlastní také následující produkty: ExpressVPN, CyberGhost a Private Internet Access, které mohou být součástí srovnání a hodnocení na tomto webu. Recenze vydané na vpnMentor jsou aktuální k datu jejich vydnání a jejich obsah se drží striktních recenzních standardů, které vyzdvihují nezávislé, profesionální a poctivé poznatky recenzenta s přihlédnutím k technickým možnostem a kvalitám produktu spolu s jeho přidanou hodnotou pro uživatele. Ve zveřejněných žebříčcích a recenzích může být přihlédnuto také ke výše zmíněnému vlastnictví a partnerským provizím, které udržují náš web v provozu. Nerecezujeme kompletně všechny VPN na světě a informace jsou aktuální k datu vydání článku.

O autorovi

Harsh Maurya miluje technologie a zpřístupnil mnoho open source a bezplatných nástrojů veřejnosti. Ve svém volném čase rád šíří povědomí o bezpečnost na internetu. Je také autorem knížky How Not To Get Hacked (Jak se nenechat hacknout).

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej!
Nesnášel jsem ho Opravdu se mi nelíbí Byl v pořádku Docela dobrý! Absolutně úžasný!
z 10 – Hlasovalo uživatelů
Děkujeme za zpětnou vazbu.