Poskytovatele hodnotíme na základě důkladného testování a průzkumu, ale bereme v úvahu také vaši zpětnou vazbu a naše partnerské provize u poskytovatelů. Někteří poskytovatelé jsou ve vlastnictví naší mateřské společnosti.
Další informace
Projekt vpnMentor byl založen v roce 2014 jako nezávislý web, který hodnotí VPN a řeší témata spojená se soukromím. Dnes náš tým čítá stovky odborníků, autorů, editorů a výzkumníků v oblasti kybernetické bezpečnosti a pomáhá čtenářům bojovat za svobodu na internetu ve spolupráci se společností Kape Technologies PLC, která vlastní také následující produkty: ExpressVPN, CyberGhost a Private Internet Access, které mohou být součástí srovnání a hodnocení na tomto webu. Recenze vydané na vpnMentor jsou aktuální k datu jejich vydnání a jejich obsah se drží striktních recenzních standardů, které vyzdvihují nezávislé, profesionální a poctivé poznatky recenzenta s přihlédnutím k technickým možnostem a kvalitám produktu spolu s jeho přidanou hodnotou pro uživatele. Ve zveřejněných žebříčcích a recenzích může být přihlédnuto také ke výše zmíněnému vlastnictví a partnerským provizím, které udržují náš web v provozu. Nerecezujeme kompletně všechny VPN na světě a informace jsou aktuální k datu vydání článku.
Reklamní prohlášení

Projekt vpnMentor byl založen v roce 2014 jako nezávislý web, který hodnotí VPN a řeší témata spojená se soukromím. Dnes náš tým čítá stovky odborníků, autorů, editorů a výzkumníků v oblasti kybernetické bezpečnosti a pomáhá čtenářům bojovat za svobodu na internetu ve spolupráci se společností Kape Technologies PLC, která vlastní také následující produkty: ExpressVPN, CyberGhost a Private Internet Access, které mohou být součástí srovnání a hodnocení na tomto webu. Recenze vydané na vpnMentor jsou aktuální k datu jejich vydnání a jejich obsah se drží striktních recenzních standardů, které vyzdvihují nezávislé, profesionální a poctivé poznatky recenzenta s přihlédnutím k technickým možnostem a kvalitám produktu spolu s jeho přidanou hodnotou pro uživatele. Ve zveřejněných žebříčcích a recenzích může být přihlédnuto také ke výše zmíněnému vlastnictví a partnerským provizím, které udržují náš web v provozu. Nerecezujeme kompletně všechny VPN na světě a informace jsou aktuální k datu vydání článku.

5 nej alternativ pro WhatsApp 2024 – soukromí i bezpečnost

Daniel Krohn Odborník na kyberbezpečnost

WhatsApp patří díky 1 miliardě uživatelů ze 180 zemí mezi nejoblíbenější aplikace pro zasílání zpráv.

V roce 2014 se však jeho vlastníkem stal Facebook a mnoho obezřetných uživatelů i odborníků na bezpečnost začalo mít obavy. Není se čemu divit, Facebook a jeho aplikace třetích stran se několikrát dočkaly prolomení bezpečnosti, a došlo tak k ohrožení osobních údajů tisíců uživatelů. WhatsApp si však stál vždy za tím, že je samostatná aplikace, která se snaží provozovat bezpečnou platformu pro zasílání zpráv.

To se však mění. Facebook nedávno oznámil, že uvažuje nad spojením tří samostatných chatovacích aplikací. To by se týkalo Messengeru, WhatsApp a Instagramu a uživatelé by tak mohli komunikovat napříč těmito třemi sítěmi.

Bylo potvrzeno, že dle současného plánu by mělo být pro všechny tři platformy zavedeno kompletní šifrování. To by mělo teoreticky znamenat, že Messenger a Instagram budou, co se týká bezpečnosti, na stejné úrovni jako WhatsApp. Zároveň by mohlo dojít ke snížení zabezpečení WhatsApp, jelikož se dostane na stejnou úroveň standardu ostatních platforem.

Mezery v bezpečnosti WhatsApp

WhatsApp slibuje kompletní šifrování, což je z hlediska bezpečnosti skvělé. Existuje však několik problémových oblastí, se kterými se musí společnost potýkat.

Právní vyloučení odpovědnosti obsahuje: „Jako součást skupiny společností Facebooku WhatsApp přijímá a sdílí informace s dalšími členy této skupiny. My můžeme využívat získané informace a oni mohou využívat námi sdílené informace ke zjednodušení provozu, poskytování, zlepšení, pochopení, uzpůsobení, podpoře a nabízení našich Služeb a jejich nabídek.“

Facebook a další společnosti z této skupiny od nás mohou využívat informace ke zlepšení jejich vlastních služeb, jako například doporučení produktů.”

„V rámci běžného poskytování našich služeb neuchováváme zprávy našich uživatelů. Informace o účtech uživatelů, včetně profilových obrázků, jména nebo statusu, pokud se rozhodnou tento status zahrnout do informací o účtu, však zaznamenáváme.

Zkráceně to znamená, že vaše zprávy jsou možná v bezpečí, ale údaje o uživatelích WhatsApp ukládá na soukromé servery. Tyto údaje může společnost využívat k propagačním účelům.

Informace z těchto serverů mohou být navíc předány vládním orgánům v případě „mimořádných“ událostí. Riziko také představují hackeři, kteří se mohou nabourat na servery WhatsApp a získat tak přístup k telefonním číslům a informacím o účtech uživatelů.

5 nejlepších alternativ pro WhatsApp, s těmito aplikacemi nemusíte mít o své soukromí a bezpečnosti obavy

1. Signal

Signal je zdarma, nabízí silné šifrování a spustíte ho na všech mobilních zařízeních. Stejně jako v ostatních případech se s touto aplikací skvěle pracuje. Nabízí i videohovory, takže vám WhatsApp nebude chybět.

Signal můžete kromě na svůj telefon nainstalovat i na stolní počítač.

Zprávy jsou šifrovány, takže si je přečte pouze odesílatel a příjemce. Hackeři mají smůlu, vaše zprávy si jednoduše nepřečtou. Signal využívá open-source šifrování, takže ho mohou testovat odborníci a hledat jeho mezery. To dělá aplikaci ještě bezpečnější.

Uživatelé si mohou nastavit smazání zprávy, stačí zadat časový interval pro automatické odstranění. Vaše soukromí tak zůstane nedotčené, i když se někdo dostane k vašemu telefonu.

Signal nemá animované emotikony. Do aplikace si však můžete importovat vlastní ze svého zařízení.

Výhody

 • Kompletní šifrování
 • Open-source šifrování
 • Podpora většiny operačních systémů
 • Automatické mazání zpráv

Nevýhody

 • Chybí animované emotikony

Hodnocení: 4,8/5

2. Threema

Threema slibuje naprosté soukromí. Seznam vašich kontaktů a informace o skupinách jsou uloženy čistě na vašem zařízení, nikoliv v aplikaci. Zprávy jsou odstraněny ihned po jejich doručení. Uživatele můžete navíc vyhledávat přes 8místné Threema ID místo telefonního čísla a kontakty ověřovat přes QR kódy.

Threema nabízí kompletní šifrování všech typů zpráv, včetně textů, hlasových hovorů, sdílených souborů a skupinových chatů. Dokonce šifruje i váš status, takže nikdo nemůže sledovat, co zveřejňujete. Zprávy si přečte pouze odesílatel a zamýšlený příjemce.

Aplikaci můžete bez obav používat i v prohlížeči. Stejně jako v případě WhatsApp máte k dispozici formátování, zasílání umístění a souborů. Co se však liší, tak uživatelé mohou vytvářet ankety a hodnotit zprávy v podobě „liků“. Dokonce můžete skrýt vybrané konverzace a zabezpečit je heslem.

Threema sídlí ve Švýcarsku, které je známé svými přívětivými zákony ohledně soukromí.

Výhody

 • Nemusíte zadávat telefonní číslo
 • Kontakty lze ověřit přes QR kód
 • Formátování textu
 • Ochrana chatů heslem

Nevýhody

 • Placená aplikace

Hodnocení: 4,6/5

3. Telegram

Telegram má přes 200 milionů uživatelů a patří mezi velice oblíbené alternativy WhatsApp. Tato cloudová aplikace podporuje mnoho operačních systémů. Pro oznámení příchozí zprávy využívá stejný systém jako WhatsApp.

Aplikace ve výchozím nastavení kompletně šifruje hlasové hovory, aby vás nikdo nemohl odposlouchávat. Šifrování zpráv si však musíte ručně zapnout.

Stejně jako u aplikace Signal můžete v Telegramu nastavit časový interval, po kterém se mají zprávy automaticky odstranit. Aplikace si poradí i se sdílením multimédií.

Výhody

 • Open-source software
 • Uživatelsky přívětivá platforma
 • Cloudová aplikace, o nic nepřijdete

Nevýhody

 • Šifrování není automaticky aktivní, musíte ho ručně zapnout
 • Vlastní šifrovací standard, který sklidil vlnu kritiky

Hodnocení: 4,5/5

4. Wire

Wire chrání evropské zákony ohledně zpřístupnění informací a jde o bezpečnou aplikaci s kompletním šifrováním. Na výběr máte z bezplatných osobních účtů a placených účtů pro společnosti s dodatečnými funkcemi a podporou. Wire se pyšní vysoce kvalitní hlasovou i video komunikací.

Wire nabízí sdílení obrazovky ve skupinkách i 1:1. Kromě toho také podporuje sdílení multimédií a vyhlazování zvuku. Na svůj účet se můžete přihlásit až z osmi synchronizovaných zařízení s podporou všech předních operačních systémů.

U formátování textu si můžete vybrat z tučného písma, kurzívy nebo můžete například vytvářet seznamy v konverzaci. Také máte možnost optimalizovat soubory pro jednoduché sdílení a nastavit časový interval pro smazání zpráv.

Výhody

 • Zabezpečený chat
 • Automatické odstranění zpráv
 • Až pro 8 zařízení současně
 • Bohaté konverzace

Nevýhody

 • Placená aplikace

Hodnocení: 4,4/5

5. Riot.IM

Tato aplikace podporuje VoIP, videohovory a kompletně šifruje vaše zprávy. Každý uživatel má vlastní ID, které se využívá místo telefonního čísla, což vede k lepší ochraně vašeho soukromí.

Riot funguje na open-source softwaru. Aplikace má sice vlastní roboty, ale vývojáři si mohou vytvářet vlastní. Uživatelé tak mohou pracovat se softwarem, za účelem zvýšení flexibility i bezpečnosti. Díky jeho open-source charakteru je Riot vhodnější spíše pro týmy vývojářů než pro firemní skupinky.

Riot má konverzační místnosti a každý uživatel může navštívit veřejné konverzace. Také můžete vytvářet soukromé místnosti, do kterých se dostanete přes odkaz.

Aplikace pro stolní počítače je velice přehledná a je dostupná ve více jazycích. Můžete se s ní také připojit k dalším aplikacím.

Výhody

 • Uživatelské ID místo telefonního čísla
 • Open-source software
 • Přehledná aplikace pro stolní počítače
 • Podpora sedmi různých jazyků

Nevýhody

 • Šifrování není automaticky aktivní, musíte ho ručně zapnout

Hodnocení: 4,2/5

Pokud vám záleží na soukromí vašich zpráv, možná je čas pustit WhatsApp k vodě a poohlédnout se po alternativním řešení. Výše zmíněné aplikace nabízí a jsou známé svým kvalitním šifrováním.

Hledáte řešení přívětivá k vašemu soukromí? Podívejte se, jak chránit své soukromí na iPhone nebo se naučte, jak přežít online bez Googlu.

Poskytovatele hodnotíme na základě důkladného testování a průzkumu, ale bereme v úvahu také vaši zpětnou vazbu a naše partnerské provize u poskytovatelů. Někteří poskytovatelé jsou ve vlastnictví naší mateřské společnosti.
Další informace
Projekt vpnMentor byl založen v roce 2014 jako nezávislý web, který hodnotí VPN a řeší témata spojená se soukromím. Dnes náš tým čítá stovky odborníků, autorů, editorů a výzkumníků v oblasti kybernetické bezpečnosti a pomáhá čtenářům bojovat za svobodu na internetu ve spolupráci se společností Kape Technologies PLC, která vlastní také následující produkty: ExpressVPN, CyberGhost a Private Internet Access, které mohou být součástí srovnání a hodnocení na tomto webu. Recenze vydané na vpnMentor jsou aktuální k datu jejich vydnání a jejich obsah se drží striktních recenzních standardů, které vyzdvihují nezávislé, profesionální a poctivé poznatky recenzenta s přihlédnutím k technickým možnostem a kvalitám produktu spolu s jeho přidanou hodnotou pro uživatele. Ve zveřejněných žebříčcích a recenzích může být přihlédnuto také ke výše zmíněnému vlastnictví a partnerským provizím, které udržují náš web v provozu. Nerecezujeme kompletně všechny VPN na světě a informace jsou aktuální k datu vydání článku.

O autorovi

Autor článků o technologích s vášní pro ochranu soukromí online.

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej!
Nesnášel jsem ho Opravdu se mi nelíbí Byl v pořádku Docela dobrý! Absolutně úžasný!
z 10 – Hlasovalo uživatelů
Děkujeme za zpětnou vazbu.