Poskytovatele hodnotíme na základě důkladného testování a průzkumu, ale bereme v úvahu také vaši zpětnou vazbu a naše partnerské provize u poskytovatelů. Někteří poskytovatelé jsou ve vlastnictví naší mateřské společnosti.
Další informace
Projekt vpnMentor byl založen v roce 2014 jako nezávislý web, který hodnotí VPN a řeší témata spojená se soukromím. Dnes náš tým čítá stovky odborníků, autorů, editorů a výzkumníků v oblasti kybernetické bezpečnosti a pomáhá čtenářům bojovat za svobodu na internetu ve spolupráci se společností Kape Technologies PLC, která vlastní také následující produkty: ExpressVPN, CyberGhost a Private Internet Access, které mohou být součástí srovnání a hodnocení na tomto webu. Recenze vydané na vpnMentor jsou aktuální k datu jejich vydnání a jejich obsah se drží striktních recenzních standardů, které vyzdvihují nezávislé, profesionální a poctivé poznatky recenzenta s přihlédnutím k technickým možnostem a kvalitám produktu spolu s jeho přidanou hodnotou pro uživatele. Ve zveřejněných žebříčcích a recenzích může být přihlédnuto také ke výše zmíněnému vlastnictví a partnerským provizím, které udržují náš web v provozu. Nerecezujeme kompletně všechny VPN na světě a informace jsou aktuální k datu vydání článku.
Reklamní prohlášení

Projekt vpnMentor byl založen v roce 2014 jako nezávislý web, který hodnotí VPN a řeší témata spojená se soukromím. Dnes náš tým čítá stovky odborníků, autorů, editorů a výzkumníků v oblasti kybernetické bezpečnosti a pomáhá čtenářům bojovat za svobodu na internetu ve spolupráci se společností Kape Technologies PLC, která vlastní také následující produkty: ExpressVPN, CyberGhost a Private Internet Access, které mohou být součástí srovnání a hodnocení na tomto webu. Recenze vydané na vpnMentor jsou aktuální k datu jejich vydnání a jejich obsah se drží striktních recenzních standardů, které vyzdvihují nezávislé, profesionální a poctivé poznatky recenzenta s přihlédnutím k technickým možnostem a kvalitám produktu spolu s jeho přidanou hodnotou pro uživatele. Ve zveřejněných žebříčcích a recenzích může být přihlédnuto také ke výše zmíněnému vlastnictví a partnerským provizím, které udržují náš web v provozu. Nerecezujeme kompletně všechny VPN na světě a informace jsou aktuální k datu vydání článku.

VPN versus VNC - Co je bezpečnější? Co je rychlejší?

Kanishk Jain Odborník na technologie

VNC (Virtual Network Computing) a VPN (Virtual Private Network) mohou znít podobně, ale ve skutečnosti jsou zcela odlišné.

Virtual Network Computing se používá v počítačích pro vzdálené zobrazení a ovládání ostatních počítačů prostřednictvím síťového připojení.  Je mimořádně užitečné pro použití počítače na cestách nebo z jiné části domu. Je také dobrým nástrojem pro správce při vzdáleném odstraňování problémů na síťových počítačích.

Na druhou stranu VPN připojují počítače k ​​zabezpečené síti pomocí určitého serveru. Všechna data odeslaná mezi těmito počítači jsou zašifrována, což je ideálním řešením pro firmy a ty, kteří chtějí chránit své informace.

Jak VNC funguje?

VNC kód je open source pod licencí GNU General Public License a byl vyvinut v laboratořích AT&T.

VNC je postaven na modulu Remote Framebuffer nebo RFB. Tento robustní protokol umožňuje serveru aktualizovat framebuffer ve vzdálených počítačích. Platforma je nezávislá, takže   ji lze použít na všech operačních systémech a grafických rozhraních.

VNC používá model klient-server, kde je prohlížeč nainstalován v místním počítači a připojen k vzdálenému počítači. Interpretuje uživatelské příkazy, například klávesové zkratky nebo kliknutí myší z prohlížeče, a provádí odpovídající akce na serveru.

Všechny VNC stroje se musí připojit k protokolu TCP/IP a mají otevřené porty, aby umožňovaly přenos z IP adres na zařízeních, která je třeba připojit.

Jaké jsou běžná použití VNC?

 1. Vzdálení zaměstnanci
  Mnoho podniků umožňuje zaměstnancům používat počítače na dálku, zatímco jsou mimo kancelář. Pomocí připojení VNC mohou přistupovat k důležitým firemním dokumentům odkudkoliv. To také zvyšuje bezpečnost, protože data nemusí nikdy opustit kancelář.
 2. Procesy kontinuity podnikání
  Někdy může katastrofa znemožnit fyzický přístup na pracoviště. Vzhledem k tomu, že mnoho společností ukládá data do cloudu, může být VNC velmi užitečné. V případě katastrofy nemusí být přístup k serveru dostupný běžnými prostředky. Někteří poskytovatelé vám umožní spustit dočasný VNC, jež umožní vzdálený přístup ke konzoli.
 3. Vzdálená technická podpora
  VNC je jednou z nejoblíbenějších možností vzdálené technické podpory. Technici mohou provozovat váš počítač, jako by byli na místě a rychle vyřešit problémy, aniž by potřebovali předchozí znalosti o osobě, která potřebuje pomoc. Mnoho IT oddělení používá VNC k poskytování komplexní technické podpory. Je to perfektní řešení, protože můžete sledovat vše, co se na obrazovce děje, a zasáhnout kdykoli je to nutné. Nicméně, ačkoli VPN a VNC patří k nejčastěji používaným výrazům v oblasti informačních technologií, znamenají zcela odlišné věci.

Jaké jsou nevýhody VNC?

 • Používají nadměrnou šířku pásma
  VNC využívá hodně šířky pásma. Proto je nejlepší použít obrazovky s nízkou rozlišovací schopností a odstíny šedé pro rychlejší přenosy.
 • Fungují pomaleji
  Nejzákladnější forma VNC kódu používá raw kódování. Jedná se o velmi primitivní a pomalou techniku, a pokud počítače klientů a serverů nesdílejí pokročilé metody kódování, je raw obrazovka odeslána z jednoho do druhého pixel po pixelu zleva doprava. Obvykle jsou posílány pouze změněné pixely pro omezení negativních účinků. To je dobré pro malé úkony, jako je změna kurzorů myši, ale nebude fungovat po změně celé obrazovky.
 • Snížená použitelnost aplikací
  VNC umožňuje používat pouze aplikace nainstalované ve vzdáleném počítači. Pokud chcete vzdáleně používat místní aplikaci, musíte ji nejprve nainstalovat na vzdálený počítač.

Jaké jsou rozdíly mezi VNC a VPN?

VNC se obecně používá k ovládání stolních počítačů z jiného počítače pomocí síťového připojení.

VPN je velmi oblíbená implementace softwaru, která také umožňuje uživatelům připojit jejich počítače k síti.

VPN poskytuje pokročilejší koncepty, jako jsou tunelové protokoly. Je to způsob, jak vytvořit soukromou síť přes větší veřejnou síť, jako je internet.

VNC umožňuje ovládat vzdálený počítač, obecně přes VPN.

Aplikace VPN umožní všem aplikacím počítače přístup k internetu prostřednictvím zabezpečeného a šifrovaného připojení. Také skrývá vaši identitu tím, že změní adresu IP a umožní vám přístup k celé řadě omezených webových stránek.

VNC versus VPN. Co je lepší?

I když VPN sítě jsou mnohem složitější na nastavení než připojení VNC, umožňují používat místní aplikace ve vzdálené síti, jako kdybyste byli doma nebo ve vaší kanceláři.

VPN umožňují VNC připojení k desktopům prostřednictvím vzdálených sítí a zajistí, že servery nejsou vystaveny veřejnému internetu. Použití VPN pro přístup ke vzdálené sítí značně zlepšuje zabezpečení při používání místního klienta VNC pro přístup k pracovním stanicím.

VPN umožňují přenos souborů ze vzdálené složky do místní složky a tisk dokumentů ze vzdáleného serveru na místní tiskárnu, zatímco VNC umožňuje přístup pouze k primárnímu vzdálenému počítači.

Ochrana soukromí je v těchto dnech primárním problémem a VPN je vynikající způsob, jak zachovat soukromí a anonymitu. VPN šifrují veškerou komunikaci mezi počítačem a vstupním bodem VPN. Mohou být také velmi užitečné při obcházení online cenzury nebo při používání IP adresy, která není přímo spojena s vámi.

Stručně řečeno, VNC je skvělá pro firmy nebo jednotlivce, kteří chtějí získat přístup ke vzdálenému počítači, avšak VPN je lepší pro ty, kteří chtějí také šifrovat své soubory a zabezpečit svá data.

Poskytovatele hodnotíme na základě důkladného testování a průzkumu, ale bereme v úvahu také vaši zpětnou vazbu a naše partnerské provize u poskytovatelů. Někteří poskytovatelé jsou ve vlastnictví naší mateřské společnosti.
Další informace
Projekt vpnMentor byl založen v roce 2014 jako nezávislý web, který hodnotí VPN a řeší témata spojená se soukromím. Dnes náš tým čítá stovky odborníků, autorů, editorů a výzkumníků v oblasti kybernetické bezpečnosti a pomáhá čtenářům bojovat za svobodu na internetu ve spolupráci se společností Kape Technologies PLC, která vlastní také následující produkty: ExpressVPN, CyberGhost a Private Internet Access, které mohou být součástí srovnání a hodnocení na tomto webu. Recenze vydané na vpnMentor jsou aktuální k datu jejich vydnání a jejich obsah se drží striktních recenzních standardů, které vyzdvihují nezávislé, profesionální a poctivé poznatky recenzenta s přihlédnutím k technickým možnostem a kvalitám produktu spolu s jeho přidanou hodnotou pro uživatele. Ve zveřejněných žebříčcích a recenzích může být přihlédnuto také ke výše zmíněnému vlastnictví a partnerským provizím, které udržují náš web v provozu. Nerecezujeme kompletně všechny VPN na světě a informace jsou aktuální k datu vydání článku.

O autorovi

Kanishk je blogerem na částečný úvazek a milovníkem technologií na plný úvazek.

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej!
Nesnášel jsem ho Opravdu se mi nelíbí Byl v pořádku Docela dobrý! Absolutně úžasný!
z 10 – Hlasovalo uživatelů
Děkujeme za zpětnou vazbu.